Посетете ги...
Photobucket Photobucket
Влез

Си ја заворавив лозинката!

Latest topics
» Свадбите на славните
Сведоци EmptyНед Јун 10, 2012 12:31 am by Cinderella

» Кумови
Сведоци EmptyВто Апр 17, 2012 4:10 pm by Cinderella

» Невестински обувки
Сведоци EmptyЧет Мар 29, 2012 10:43 am by Cinderella

» Предлози за аватари
Сведоци EmptyЧет Фед 16, 2012 4:52 pm by Cinderella

» Избор на музика/песни
Сведоци EmptyВто Фед 14, 2012 10:29 am by Cinderella

» Идеи како да ја/го побарате за жена/маж
Сведоци EmptyНед Фед 12, 2012 5:41 pm by Cinderella

» Китенки за свадба
Сведоци EmptyПон Окт 31, 2011 11:10 am by Cinderella

» Девер
Сведоци EmptyПон Окт 31, 2011 11:07 am by Cinderella

» Бонбончиња за свадба
Сведоци EmptyПон Окт 31, 2011 10:53 am by Cinderella

» Корпи за бонбончиња
Сведоци EmptyПон Окт 31, 2011 10:40 am by Cinderella


Сведоци

Go down

Сведоци Empty Сведоци

Пишување  Cinderella on Пет Апр 22, 2011 10:45 pm

Како ги избравте вашите сведоци? Дали останавте при старото кумство, или пак земавте ново? Како избравте која другарка треба да ви биде старосватица? Дали често се гледате и се дружите со сведоците на вашата свадба?Што претставуваат тие, и какво значење имаат тие?

Зошто постои кум на свадба?
Обичајот да се има кум на свадба е поврзано со постарите времиња, кога младоженецот тргнува да ја "фати" невестата.

Најчесто, неколку добри пријатели вклучувајќи и еден лидер го придружувале, добро наоружани. Овие така наречени "војници" го бранеле младоженецот од други мажи кои се обидувале исто така да одат по невестата, или пак дури и против фамилијата на невестата од каде што таа требала да биде украдена.

Како што минувале вековите и опасноста од киднапирањето на невестата пополека стивнувало, обичајот останал, така што денес кумот и старосватите, го придружуваат младоженецот за време на свадбата.

__________________________________________________
Сведоци 48Uxp1

Сведоци CСведоци IСведоци NСведоци DСведоци EСведоци RСведоци EСведоци LСведоци LСведоци A

Glitter Graphics
Cinderella
Cinderella
Администратор
Администратор

Female Број на мислења : 146
Локација : Скопје

http://vencavkaodsonistata.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот