Посетете ги...
Photobucket Photobucket
Влез

Си ја заворавив лозинката!

Latest topics
» Свадбите на славните
Свадбени суеверија EmptyНед Јун 10, 2012 12:31 am by Cinderella

» Кумови
Свадбени суеверија EmptyВто Апр 17, 2012 4:10 pm by Cinderella

» Невестински обувки
Свадбени суеверија EmptyЧет Мар 29, 2012 10:43 am by Cinderella

» Предлози за аватари
Свадбени суеверија EmptyЧет Фед 16, 2012 4:52 pm by Cinderella

» Избор на музика/песни
Свадбени суеверија EmptyВто Фед 14, 2012 10:29 am by Cinderella

» Идеи како да ја/го побарате за жена/маж
Свадбени суеверија EmptyНед Фед 12, 2012 5:41 pm by Cinderella

» Китенки за свадба
Свадбени суеверија EmptyПон Окт 31, 2011 11:10 am by Cinderella

» Девер
Свадбени суеверија EmptyПон Окт 31, 2011 11:07 am by Cinderella

» Бонбончиња за свадба
Свадбени суеверија EmptyПон Окт 31, 2011 10:53 am by Cinderella

» Корпи за бонбончиња
Свадбени суеверија EmptyПон Окт 31, 2011 10:40 am by Cinderella


Свадбени суеверија

Go down

Свадбени суеверија Empty Свадбени суеверија

Пишување  Cinderella on Саб Апр 23, 2011 12:45 am

Суеверијата се стари, колку што е стар и човекот, тие биле втемелени дури и на луѓето од древноста. Како поминувало времето така тие се менувале, но некои од луѓето иако ги почитуваат нив и нивните непишани определени норми, тие сепак на многу од нив и не го знаат значењето.

Еве неколку поинтересни суеверија кои се поврзани свадбите:
- Младоженецот не смее да го види фустанот на невестата, пред свадбата
- Откако ќе се постави венчето на вратите, младенците не смеат да го преминуваат прагот еден кај друг (но смеат да се гледаат)
- Дента и ноќта пред свадбата младенците несмеат да се видат
- Невестата излегувајќи од дома, прагот треба да го помине со десна нога
- На патот до црквата не треба да се пресекува патот на невестата и младоженецот.
- Кој прв ќе стапне на тепихот пред олтарот, тој ќе командува во семејството
- Во црква, невестата треба да внимава да не се види со друга невеста, но доколку тоа се случи, треба да си разменат нешто
- Бројот на бонбончиеата кои ги фрла кумата во и пред црква треба да биде непарен
- Кога го фрла невестата бидермаерот, несмее да и падне на земја, мора да биде предадена мајата
- Младоженецот треба да ја пренесе невестата во раце преку прагот на новиот дом за да не се сопне
- Свадбениот фустан не треба да се пере во првата година од бракот

Сите знаеме уште многу други суеверија, бидејќи листата на свадбени суеверија е премногу долга и секогаш постои можност да се пропушти нешто, па затоа најдобро и препорачливо за сите идни невести е да се опуштите и да уживате во подготовката и во денот на вашата свадба. Најважното од се е, вие и вашиот партнер да се чувствувате убаво и да бидете среќни.
Извор


Дали верувате во ваквите суеверија, и доколку знаете уште слободно пишете ги....?!

__________________________________________________
Свадбени суеверија 48Uxp1

Свадбени суеверија CСвадбени суеверија IСвадбени суеверија NСвадбени суеверија DСвадбени суеверија EСвадбени суеверија RСвадбени суеверија EСвадбени суеверија LСвадбени суеверија LСвадбени суеверија A

Glitter Graphics
Cinderella
Cinderella
Администратор
Администратор

Female Број на мислења : 146
Локација : Скопје

http://vencavkaodsonistata.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот